Anasayfa Blog SGK ŞAHIS ÖDEMELERİ NEDİR?

SGK ŞAHIS ÖDEMELERİ NEDİR?

21 Şubat 2022 Pazartesi
SGK ŞAHIS ÖDEMELERİ NEDİR?

SGK ŞAHIS ÖDEMELERİ NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan çeşitli geri ödemelerine verilen genel ad, şahıs ödemeleridir. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun gönderdiği şahıs ödemeleri, dilekçe veya e-Devlet yoluyla banka hesabı eklemesi yaptığın hesaplara gönderilmektedir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) şahıs ödemeleri olarak da adlandırılabilecek bu tür ödemeler, kişilerin maaşı dışında hak ettiği sosyal hakların nakdi karşılığını ifade etmektedir. Belirli şartları sağlayan kişiler bu ödemelerden yararlanabilmekte ve özellikle sağlıklarıyla ilgili durumlarda SGK'dan geri ödeme alabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Şahıs ödemeleri kurum tarafından yapılan çeşitli geri ödemelerin genel adıdır. Normal şartlarda şahıs ödemesi eğer önceden dilekçe ile ya da e devlet banka hesabı eklemesi yapmadıysanız ödemeniz banka hesabınıza aktarılmayacak ve şahıs ödemeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşma imzalamış olan PTT ya da Ziraat Bankası’na havale olarak gönderilecektir. Yazımızın bu bölümünde şahıs ödemelerine örnek vermek gerekirse aşağıdaki sıralamayı verebiliriz. Buna göre 4A Nakdi Tazminat Eğitim Öğretim yardımı, 4B Nakdi Tazminat Eğitim Öğretim yardımı, Bağ-Kur Mahkeme Kararı ile emekli aylığı ödemesi, Bağkur tütün ödemeleri, Bloke konulmuş olan emekli aylıkları, Çölyak hastalarına yapılan metabolizma ödemeleri, Hareketsiz emekli maaşları iadesi, Emsan Devir Öncesi Emanet İadesi, Emzirme parası, Geçici İş göremezlik Ödemesi diğer adı ile rapor parası, Gelirlerden Red ve İadeler, Diş ödemeleri, İlaç ödemeleri, Yol ve gündelik ödemeleri, Tıbbi malzeme, hasta alt bezi ödemeleri vc Tedavi Sağlık İadesi olarak yazabiliriz.

Yukarıdaki listeyle ilgili şahıs ödemesi alacaksınız. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Şahıs ödemelerinden nasıl faydalanabileceğinizi yazımızın bu bölümüne ekleyelim. Her bir ödemeyi almak için Kanunen şartlar belirlenmiştir. Bu şartları sağlıyorsanız ve ödemeniz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirildiyse; SGK’da tanımlı hesabınız yoksa SGK şahıs ödemeleri PTT ve ya bazı ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile alabilirsiniz. Banka hesabınızı e-devletten tanımlarsanız hiç PTT ya da Ziraat Bankası ile zaman kaybetmenize gerek olmadan ve paranızın SGK’ya geri dönme ya da emanete alınma riskini yaşamadan ödemelerinizi banka hesabınıza aktartabilirsiniz. Şahıs ödemenizin olup olmadığını görmek için sorgulama işlemini e devlet şahıs ödemeleri sorgulama menüsünden T.C numaranız ve e-devlet şifreniz ile yapabilirsiniz.

Ptt şahıs ödemeleri sorgulamasını e-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz. Şahıs ödeme sorgulamasını buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Şahıs ödemeleri ve rapor parasını hesaba aktarmak için dilekçe ile ya da e devlet rapor parası banka tanımlama işlemini en kolay iki şekilde yapabilirsiniz. Bunlardan ilki dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapabilirsiniz. İkincisi ise e-devletten hesap tanımlaması yapmaktır.

Kurumla anlaşmalı olan ve hesap tanımlaması yapılabileceğiniz bankaların listesini de yazımıza ekleyerek konu başlığımızla ilgili bilgileri yazmaya devam edelim. İlgili anlaşmalı bankalara Akbank, Deniz Bank, Burgan Bank, Fiba Banka, Garanti Bankası, Halk Bankası, PTT Bankası, QNB Finans Bank, Türkiye İş Bankası, TEB, Vakıf Bank, Ziraat Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Yapı Kredi Bankası.

Dilekçe ile şahıs ödemenizi almak isterseniz. Onun içinde yapmanız gereken aşağıdaki örnek dilekçe ile herhangi bir Sosyal Güvenlik kurumuna başvurmaktır.

 

……….. Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,

Kurumunuzun ……………….. T.C. numaralı sigortalısı/emeklisiyim. SGK şahıs ödemeleri sistemine ……………….. iban numaralı ………….. Bankası hesabımın tanımlanması ve tüm ödemelerimin bu hesaba aktarılması için gereğini arz ederim.

 

 SGK ile bankalar arası hesap tanımlama işlemi çok kolay ve basit bir şekilde yapılabilmektedir. Şahıs ödemeleri e devlet banka hesabı tanımlaması için aşağıdaki aşamaları takip ediniz; Öncelikle e-devlete T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsüne gelin. Dilerseniz direkt buradan giriş yapabilirsiniz. Buraya giriş yaptıktan sonra YENİ HESAP TANIMLAMA kısmını tıklayın. Sonra sırasıyla Banka-Sorgula-İlgili Hesabı Seç-Devam Et-Kaydet aşamalarını takip ederek hesap tanımlama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Şahıs ödemeleriyle ilgili bütün işlemleri yaptınız, hesabınıza paranızın ne zaman yatacağıyla ilgili akla gelebilecek sorulara yanıt olması için aşağıdaki bilgiyi yazalım. Ödeme süreleri ödeme türüne ve işlem yapan Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş ve işlem yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Örneğin rapor parası, emzirme yardımı genelde 15 gün içerisinde yatar. Ancak tıbbi malzeme, yol ödemesi, diş ödemeleri ortalama 2-3 ay sürer. Diğer ödemelerin yapılması da genelde 1-2 ay arasında sürer. 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Şahıs ödemelerini bankalara değil de, PTT’den almak isterseniz onun içinde aşağıda yazdığımız adımları takip etmeniz gerekir.

PTT’ye gönderilen şahıs ödemesi ya da rapor parası hesaba aktarma işlemi için ödeme gönderiliş tarihinden sonra iki ay geçmesi ve ödemenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade gelmesi gerekmektedir. Ödeme PTT’ye gönderilmeden önce eğer yukarıda belirtildiği gibi hesap tanımlaması yaparsanız ödemeniz banka hesabınıza aktarılır. Ancak PTT’ye ödeme gönderildikten sonra artık bunu 2 ay geçmeden ve SGK emanet hesaplarına dönmeden e devletten hesaba para aktarma yapamazsınız. Rapor paranızın hesap tanımlama işlemini yukarıda anlatıldığı gibi e-devletten ya da örnek dilekçe ile yapabilirsiniz. Rapor parasını kendi hesabıma aktarmak istiyorum diyorsanız ödeme gönderilmeden önce hesap tanımlama işlemi yapmanız gerekiyor. Eğer PTT’ye ödeme gönderildikten sonra hesap tanımlarsanız bu durumda ödemeniz banka hesabınıza aktarılmaz. PTT’ye gönderildikten sonra 2 ay içerisinde alınmayan ve sorgulama yapıldığında “bankadan para geri gelmiş. Ödenememe sebebi: son ödeme tarihi geçti.” uyarısı alınan şahıs ödemeleri ve iş göremezlik ödemeleri için hesap tanımlaması yaptığınızda tanımlama işleminin ardından ödeme en geç 3 iş günü içerisinde rapor parası bankaya aktarma işlemi tamamlanmış olacaktır. SGK emanetine alınan bir ödeme için SGK yatan parayı hesaba aktarma konusunda banka hesap tanımlaması yaptıysanız bundan sonraki bu ödeme ile ilgili yaptığınız e-devlet şahıs ödemeleri sorgulaması sonucunda talepli ödemeler uyarısı çıkar. Bu açıklama emanete alınan tutarı banka hesabınıza aktarmak için talepte bulunduğunuz anlamına gelmektedir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yatırılan şahıs ödemelerinin kurum tarafından geri alınıp alınamayacağıyla ilgili gelebilecek bir soruya yanıt olması için

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Şahıs ödemelerinde pek çok kişi adına yatırılan paraları çekmediği için ne yazık ki bu paralar otomatik olarak parayı yatıran devlet kurumuna iade ediliyor. Özellikle rapor parası ve şahıs ödemesi gibi ödemelerde unutulan yüksek tutarlı paralar bulunabiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Şahıs ödemelerinde yukarıda adından sıkça söz ettiğimiz ‘ödeme durumu emanete alındı’ cümlesinin açılımıyla ilgili olarak aşağıdaki bilgiyi de yazabiliriz. SGK tarafından adınıza gönderilen rapor parasının kurum ile PTT arasında yapılan anlaşma gereği belli bir süre içerisinde tarafınızdan çekilmemesi durumunda ortada kalan ödeneğe ''emanete alınan rapor parası'' denir.


Paylaş