Anasayfa Blog MALİ MÜHÜR İLE E-İMZA ARASINDAKİ FARK

MALİ MÜHÜR İLE E-İMZA ARASINDAKİ FARK

05 Nisan 2021 Pazartesi
MALİ MÜHÜR İLE E-İMZA ARASINDAKİ FARK
Mali mühür ve E-imza çoğu zaman adını duyarız ve çoğu mükellefte bulunmaktadır.  Temel farkı ise E-imza şahsa verilmektedir.

ELEKTRONİK İMZA


5070 Sayılı Elektronik imza kanunu ile elektronik ortamdaki imzalar ıslak imza yerine geçmektedir ve aynı hukuki özelliğe sahiptir.
Elektronik imza kime ait olduğunu gösteren dijital bir veridir. E-imza evlenme, 3.taraf şahitliğinde veya veraset işlemlerinde kullanılmaz. Elektronik ortamda imzalanması gereken durumlarda kullanılır.
Islak imza yerine kullanılan dijital veri ile elde edilen e-imza tek çeşit olmayıp, farklı karakter ve semboller ile elde edilir ve imzalanan metne göre değişiklik gösterir. Dijital veriye dönüştürülmüş e-imza ile hem imzalayan hem de imzalatan tamamen yasal olarak korunmuş olur.
E-imza tamamen kişiye özgüdür. Elektronik ortamda o kişiyi resmi ortamda kimliğini belirtir ve sadece o kişiye ait olan bir veridir. Bu nedenle sadece gerçek kişilere verilir.


MALİ MÜHÜR

Mali mühür dijital ortam firmalara ait bir kaşe gibidir. E-dönüşümde, E-fatura ve diğer belgelerin güvenliğini sağlamaktadır. 
Sadece güvenlik için değil, firmanın sistem içinde tanımlanması için de kullanılır. Kurum tarafınca yetkilendirilmiş kişiler tarafınca kurumsal kimlik olarak kullanılır. 
Firma ünvanı değişmesi takdirde yeni mali mühür alınması gerekmektedir ve eski mali mühür geçerli olmaz.
Mali mühür 3 senede bir yenilenmesi gerekmektedir.
E-fatura kullanacak tüzel firmalar mali mühür almak zorundadır.
Mali mühür Kamu SM internet sayfası üzerinden başvurularak alınabilir. Firma yetkilisi başvuruyu yaparak ve ilgili bedelini ödeyerek temin edebilir. Mali mühür sertifika süresinin dolmasına 3 ay kala yenilemesi yine Kamu SM üzerinden yapılmalıdır. Aksi takdirde süresi dolduğunda tekrar baştan almaları gerekmektedir.MALİ MÜHÜR VE E-İMZA TEMEL FARKI NEDİR?

E-İmza şahsın elektronik ortamdaki ıslak imzasıdır. Mali mühür ise firmaya ait olup şahıslara verilmez. Şahıs firmaları hem E-imza hem de mali mühür ile E-faturaya geçiş için başvuruda kullanabilir iken tüzel firmalar ise sadece mali mühür ile E-faturaya geçişte başvuruda kullanılabilir. Paylaş