Anasayfa Blog

KIDEM TAZMİNATI HAKKINDA

18 Mayıs 2022 Çarşamba

KIDEM TAZMİNATI HAKKINDA

İşçi ve işverenleri ilgilendiren kıdem tazminatı nedir? İşçe hangi hallerde kıdem tazminatı hakkına sahip olur? Kıdem tazminat fonu nedir? Bu sorularımıza cevaplayarak sizleri bilgilendirmek isteriz.

Paylaş


FATURA ÜZERİNDE OLMASI GEREKEN ZORUNLU BİLGİLER

İlk olarak fatura tanımı ile başlayalım. Fatura, satılan ürünlere veya alıcıya yapılan hizmetler karşılığında satıcı tarafınca düzenlenen bir belge türüdür. Fatura ayrıca bize satıcı ve alıcıya ait bilgileri, satılan ürün veya hizmete ait miktar, tutar gibi bilgileri ve ödeme şekli gibi bilgileri vermektedir. Bu sayede fatura alıcı tarafınca kabul edildikten sonra yasal bir belge haline dönüşerek her iki tarafı yükümlülük altına alır.

Paylaş


2022 YILI İÇİN KURUMLAR VERGİSİ ORANI

Kurumlar Vergisi Nedir?

Kurumların bir yıllık kazançları üzerinden belli bir oranda devlet tarafınca tahsil edilen vergi türüne kurumlar vergisi olarak tanımlayabiliriz. Şahıs olarak kurulan şirketler ise bu vergi türüne tabi değillerdir. Şahısların ise gelirleri üzerinden alınacak vergi ise yıllık gelir vergisidir.

Paylaş


YOUTUBE GELİRLERİ NASIL VERGİLENDİRİLİR?

Son yıllarda bilgisayar ve internet kullanımın artmasıyla birlikte hayatımıza yeni giren iş ve para kazanma yollarından biri olarak ta Youtube üzerinden içerik üreterek (Youtuber ) olarak para kazanan bir kitle ortaya çıktı. Kısa sürede internet üzerinden yayınladıkları videolarla binlerce takipçiye ulaşabilen bu kitlenin elde ettiği kazançlardan vergi alınıp alınmayacağı, ne kadar vergi ödeyecekleri, vergiyi nereye ve nasıl ödeyecekleri, vergi şekillendirmesinin nasıl olacağı, kaç TL’den sonra youtuberlerin vergi vermesi gerektiği gibi birçok soruda karşımıza çıkmaya başladı.

Paylaş


SGK PRİMİ NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

17 Mart 2022 Perşembe

SGK PRİMİ NEDİR, NASIL HESAPLANIR? 

SGK Primi Nedir? Kısaca açıklamak gerekirse ‘Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ya da sigorta pirimi işverenler tarafından işçiler adına devlete ödenen ve işçilerin sağlık hizmetinden yararlanıp emeklilik hakkı kazanmasını sağlayan ücrettir. Sigorta primi, işçinin brüt maaşı üzerinden hesaplanır şeklinde yazabiliriz. Bir işverenin en önemli maliyetlerinden biri de SGK primleridir. İşverenlerin aylık ödediği SGK primi, işçinin brüt maaşı üzerinden hesaplanmaktadır. Sigorta priminin aylık alt sınırı brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. 


Paylaş


KUR FARKI FATURASI NEDİR?

12 Mart 2022 Cumartesi

KUR FARKI FATURASI NEDİR?

Kur ya da kur farkı, iki farklı ülkenin parası arasındaki değişim oranına, bir başka deyişle yani yabancının milli para cinsinden fiyatına ‘kur’ denir. Bu iki para birimi arasında değiştirilmesi sırasında, yani alış-veriş yapılırken oluşan farka da ‘kur farkı’ denir.


Paylaş


KURUMLAR VERGİSİ NEDİR?

05 Mart 2022 Cumartesi

KURUMLAR VERGİSİ NEDİR?

Adından da anlaşılacağı gibi kurumlar vergisi kurum kazançları üzerinden alınan vergidir. Kurumlar vergisi mükellefi olan kurumlar, tüzel kişiliğe sahip olmalıdır. Sermaye şirketleri, kurum olarak kabul edilir ve kurumlar vergisi mükellefidir. Şahıs şirketleri ise kurumlar vergisi ödemez. Adını sık duyduğumuz kurumlar vergisinin hesaplaması ise şöyledir. 

Paylaş


E-ARŞİV FATURA KESME SINIRI 2000 TL

02 Mart 2022 Çarşamba

E-ARŞİV FATURA KESME SINIRI 2000 TL

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. e-arşiv fatura, e-irsaliye ve e-fatura uygulamalarında genel ve sektörel bazda düşük limitler belirlenerek uygulama daha da genişletildi. Artık 01 Mart 2022 tarihinden itibaren en alt sınır 2000 TL oldu.

Paylaş


SGK ŞAHIS ÖDEMELERİ NEDİR?

21 Şubat 2022 Pazartesi

SGK ŞAHIS ÖDEMELERİ NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan çeşitli geri ödemelerine verilen genel ad, şahıs ödemeleridir. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun gönderdiği şahıs ödemeleri, dilekçe veya e-Devlet yoluyla banka hesabı eklemesi yaptığın hesaplara gönderilmektedir. 

Paylaş


PROFORMA NEDİR? NASIL HAZIRLANIR?

14 Şubat 2022 Pazartesi

PROFORMA NEDİR? NASIL HAZIRLANIR?

Proforma Fatura, yapılan işlerle ilgili olarak karşı tarafa sunulan teklif faturası olarak kısaca yazabiliriz. Başka bir anlatımla proforma fatura ön faturadır. Proforma faturanın kanuni ve mali açıdan her hangi bir hükümlülüğü bulunmamaktadır.

Paylaş