Anasayfa Blog NEDEN WEB TABANLI ÖN MUHASEBE PROGRAMI?

NEDEN WEB TABANLI ÖN MUHASEBE PROGRAMI?

16 Mart 2021 Salı
NEDEN WEB TABANLI ÖN MUHASEBE PROGRAMI?

NEDEN WEB TABANLI ÖN MUHASEBE PROGRAMI?

‘Web Tabanlı Ön Muhasebe’ programı nedir? Gelişen teknoloji ve artan internet kullanımıyla birlikte hayatımıza yeni giren Web Tabanlı Ön Muhasebe Programı kısaca, işletmenizin yeniçağa ayak uydurmasına yardımcı olacak, kullanımı kolay, dinamik muhasebe programlarının adıdır.

Web tabanlı ön muhasebe programları işletmeniz için gerekli olan tüm işlemlerin tek bir çatı altından toplanmasını sağlar. Tek bir program ve yönetici paneli ile yapılması gereken muhasebe işlemlerini yapabilirsiniz. Web tabanlı muhasebe programlarının en önemli özelliği dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden erişilebilir olmasıdır. Bu sayede herhangi bir işlemi yapmak için iş yerinize gitmenize gerek kalmaz.

Web tabanlı ön muhasebe tamamen web tabanlı bir muhasebe programıdır ve istenilen her yerde internet üzerinden erişim imkanı sunar. Basit bir ara yüze sahip olduğu için kullanımı çok kolaydır. Ön muhasebe uygulaması, ufak bir eğitim ile personelin sorumlu olduğu bölümlerde, yetkisi doğrultusunda ön muhasebe işlemlerini kolayca yapabilmesine imkan sağlar. İnternet üzerinden kullanıma sunulan web ön muhasebe programı sayesinde bir yere bağımlı olmadan, istenilen yerde, anında ön muhasebe kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Bu sayede istenilen zamanda cari hesap kontrolü, depo stok kontrolü, sipariş takibi ya da finans durumu incelemesi yapabilirsiniz. Web tabanlı muhasebe programları sayesinde sörver muhasebe programı lisansı, database gibi birçok sabit yatırıma gerek kalmaz. Web tabanlı muhasebe programları sayesinde ön muhasebe işlemleri yapıldığında tüm veriler bulut depolama sisteminde kaydedilmektedir. Bu sayede istenilen anda ve yerde tüm ön muhasebe verilerine ulaşmak ve işlem yapmak mümkün olabildiği gibi verilerin kaybolma riski de bulunmamaktadır. 

Muhasebe Programının tarifi ve açıklamasıyla yazımıza devam etmek gerekirse

Muhasebe programı, bir işletmenin muhasebe süreçlerinin takibinde kullanılan programlardır. Toptancıdan perakendeciye, bakkaldan süpermarkete, mağazadan hizmet satan şirketlere, satış yapan her türlü işletmenin satış takibi, stok takibi, satış sözleşmelerinin oluşturulması ve takibi, faturaların düzenlenmesi ve takibi, gelir gider takibi ve bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için ticari yazılımlara ihtiyacı vardır. Bu tarz işlemlerin takibi manuel olarak ya da Excel üzerinden yapılmaya çalışılsa da bu iş için geliştirilmiş ticari yazılımların kullanılması işletmenin zaman ve kaynak tasarrufu yapmasına yardım edeceği gibi hassas ve önemli hesaplamaların hataya mahal bırakmaksızın yapılmasını da sağlamaktadır. Bu sebeple her ölçekten ve sektörden işletmeler, muhasebe programlarını tercih etmektedir.

Web tabanlı ön muhasebe programlarında birçok işlemi yapmanız mümkündür. Bu işlemlerden bazıları ise Alım – satım işlemlerinin takibi. Fatura yazılması ve takibi. İrsaliye takibi. Bankacılık işlemleri. Stok takibi. Kasa işlemleri takibi. Hizmet ve masraf işlemleri takibi. Personel cari işlemleri. Cari hesap takibi. Sayım işlemleri ve barkod işlemleri olarak sıralayabiliriz.

Ön muhasebe programları, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ön muhasebe ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen programlardır. İşletmelerin faturalarının, e-faturalarının, e-arşiv faturalarının, gelir ve gider hesaplarının, ciro hesaplarının, irsaliyelerinin takibini yapmasını sağlayan ön muhasebe programlarında kolay kullanılan, telefon ve bilgisayar gibi farklı cihazlardan da erişilebilen, anlaşılır bir ara yüze sahip olanlarını tercih etmek işlerinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Konumuz olan web tabanlı muhasebe programlarına gelecek olursak,

Web tabanlı muhasebe programları, işletmeniz için, kullanımı kolay, dinamik muhasebe programlarıdır. Muhasebe işlemlerini tek çatı altında toplayan web tabanlı muhasebe programlarının öne çıkan özelliklerinden belki de en önemlisi, her cihazdan ulaşılabilir olmalarıdır. Web tabanlı muhasebe programlarında işletmenizin verileri online ortamda ve güvenilir koşullarda saklandığı için şirket cihazlarınızda sorun yaşasanız bile veri kaybetmezsiniz. Olası teknik sıkıntılar ne müşterilerinize, ne de şirketinizin işleyişine yansır. Vakit ve nakit kaybetmeden, her durumda operasyonlarınıza sorunsuzca devam edebilirsiniz. İnternet erişimi olan her yerden kullanılabilen web tabanlı ön muhasebe programlarının birçok özelliği bulunmaktadır. Hızlı ve kolayca fatura kesilir ve müşterilerle paylaşılır. Alış faturaları ister webden ister cepten online olarak ön muhasebe programına kaydedilir. Müşteri ve tedarikçilerle olan alacak-borç hesabı da yine internet erişimi olan her yerden takip edilir. Sipariş takibi, stok takibi, kasa banka hesabı takibi ve e-fatura/e-arşiv fatura kullanım özellikleri de bulunur. Web tabanlı ön muhasebe programı kullananların avantajları oldukça fazladır. İnternet erişimi olan her yerden ister ofisten ister müşterinin yanından tüm ön muhasebe işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Web tabanlı ön muhasebe programınızı laptop, tablet ya da akıllı telefonunuzla kolayca kullanabilirsiniz. İşletmenize ait gerçekleşen tüm işlemleri anında ön muhasebe programınıza kaydedersiniz. İşletme yönetiminiz oldukça kolaylaşır. Hiç bir yazılım ve donanım desteği ihtiyacınız bulunmaz ve ek maliyet ortaya çıkartmaz. Web tabanlı ön muhasebe programını tablet ya da cep telefonu gibi mobil cihazlarınızla internet erişimi olan her yerden fatura kesebilir faturanızı ister e-fatura olarak isterseniz de yazdırarak paylaşabilirsiniz. Ayrıca müşteri ve tedarikçilerinizle olan alacak-borç takibi, stok takibi ve gelir gider takibi gibi işlemlerinizi de istediğiniz her yerden gerçekleştirebilirsiniz. Web tabanlı ön muhasebe programıyla işlemlerinizi kolaylık yaparak vakit kazanırsınız. Maliyetlerinizi çok daha fazla azaltabilirsiniz. İnternet ve elektrik bağlantısı olan her cihazdan ve her yerden muhasebe programına erişim sağlayabilirsiniz. Ön muhasebe işlemleri açısından takip gerektiren iş kalemlerinin çoğunu otomatize ederek ödeme ve tahsilat gecikmesi gibi sorunların önüne geçersiniz.

Yazımızın yukarıdaki bölümlerinde web tabanlı ön muhasebe programının avantajlarını, kullanım alanlarını ve faydalarını yazdık. Şimdide  Web tabanlı muhasebe programlarının işletmeye etkilerini kısaca yazalım. Web tabanlı muhasebe programları tam anlamıyla zaman ve maliyetten tasarruf etmenizi sağlar. Bu programlar sayesinde e-fatura ve e-arşiv fatura kullanımları mümkün olacağı için her şeyden önce fatura kesmek için harcayacağınız kâğıt masrafından ve faturayı göndermek için harcayacağınız kargo masraflarından tasarruf edersiniz. Faturalarınızı saklamak zorunda olduğunuz için fiziksel bir arşive sahip olmanız gerekir. Ancak web tabanlı ön muhasebe programı kullanan işletmeler için bulut teknolojisi ile faturaları kaybolmaz ve güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Ön muhasebe işlemleri sırasında yapılan ufak tefek hatalar çok daha büyük zararların kapısını açabiliyor. Bu hataları minimize etmenin gerekliliğinin de düşünüldüğü web tabanlı muhasebe programları işlemleriniz sırasında daha az hata yapmanızı sağlar. Küçük ve orta ölçekli işletmelerdeki operasyon yükü, büyük şirketlerdeki kadar yorucu olabiliyor. Bu gibi yoğunluk zamanlarında işlerin daha hızlı, hatasız ve personel ihtiyacı duymadan ilerleyebilmesi için de yine web tabanlı muhasebe programları faydalı olur.


Paylaş