Anasayfa Blog SANAL POS NEDİR?

SANAL POS NEDİR?

27 Ağustos 2021 Cuma
SANAL POS NEDİR?

SANAL POS NEDİR?

İnternet kullanımının artması ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte artan kredi kartı kullanımıyla birlikte hayatımıza giren ‘Sanal Pos’ u inceleyelim.

POS, İngilizcede “ödeme noktası” anlamına gelen ‘point of sale’ ifadesinin kısaltılmış halidir. Sanal POS ise, VPOS olarak ifade edilir. Baştaki V harfi de ‘sanal’ sözcüğünün İngilizcesi olan ‘virtual’ sözcüğüne işaret eder. İnternetten satış yapan işyerlerinin, müşterileri onlardan kredi kartıyla alışveriş yapabilsin diye kullandıkları bir tahsilat aracıdır. Sanal POS aslında fiziksel mağazalarda alışveriş yaparken kullandığımız POS cihazlarının internet versiyonudur şeklinde tanımlanabilir.

Sanal Pos, sade ve basit bir anlatımla işyerlerinin kredi kartından tahsilat yapabilmelerini sağlayan bir POS yazılımıdır. Bir siteden alışveriş yapan müşteri, kredi kartı bilgisini sitenin formuna girdikten sonra, bu bilgiler internet üzerinden güvenli bir şekilde bankaya ulaşır ve provizyon alınır. Bu yazılım provizyonun güvenli bir şekilde alınmasını sağlar, yani internet üzerinden transfer edilen bilgilerin 3. şahısların ellerine geçmesini önlemek için kullanılan SSL şifreleme tekniğine uyumlu çalışmaktadır. Banka, siteden alışveriş yapan kişilerin yaptığı, daha önce provizyonu alınmış işlemlerin alışveriş tutarlarını kredi kartı limitlerinden düşerek üye işyerinin banka hesabına geçirilmesini sağlar.

Ya da başka bir anlatımla Sanal Pos (Mağaza alışverişlerinde kredi kartı ile ödeme yaparken kullandığımız POS (point of sale/ödeme noktası) cihazlarının internet üzerinden kullanılanlarına POS-VPOS (virtual point of sale)) ya sanal pos denilir. Günümüzde her gün sık sık kullandığımız sanal pos mantığı mağazada nasıl ki kredi kartınızı cihaza okuttuğunuzda ödeme işlemi gerçekleşiyorsa internet üzerinden girilen bilgilerin alıcının banka ve kredi kuruluşunda olan hesabından aldığı ürün ve hizmetin bedeli olan paranın satıcının banka hesabına geçirilmesine dayanır. Sanal pos internet üzerinde satış yapılacak olan tüm web sitelerinde kullanılabilir. Sanal pos kolay, zahmetsiz ve güvenli alışveriş olanağı sağlar. Ürün ya da hizmetinizi web siteniz üzerinden satmak için sanal pos kullanılabilir. Bir web siteniz var ve ürün/hizmet satma niyetiniz varsa sanal pos da kullanabileceğiniz çözümlerden biridir. Neredeyse tüm bankaların sanal POS hizmeti bulunmaktadır. En bilinenleri Akpos (Akbank), VPOS-724 (Vakıfbank), POSNET (Yapı Kredi Bankası), Garanti Sanal POS (Garanti BBVA), Finans WebPos (Finansbank), Ziraat Sanal POS (Ziraat Bankası), TEB Sanal POS (Türkiye Ekonomi Bankası). Eğer kurulu bir şirketiniz yoksa mevzuata göre Sanal POS edinip kullanamazsınız.

Burada akla kullanımı her gün artan sanal posun güvenli olup olmadığıyla ilgili soru gelebilir. Bu soruya da yanıt olması bakımından aşağıdaki bilgileri yazmakta fayda var. Sanal POS’un herhangi bir web sitesine entegre edilebilmesi için bankalar belli güvenlik önlemlerini zorunlu tutarlar. Bu denetimler gerçekleşmeden sanal pos kullanımına izin verilmez. Sanal pos kullanımı herhangi bir kredi kartı kullanımından daha fazla risk taşımaz. Son kullanıcı olarak dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar bilgisayarınızdaki güvenlik yazılımlarını her zaman güncel tutmak, güvenli olduğuna güvendiğiniz sitelerden alışveriş yapmak ve alışveriş yaptığınız web sitelerinde SSL olduğunu kontrol etmektir. Kullanılmak istenilen sanal poslarla ilgili çok farklı fiyatlar vardır. En sağlıklısı çalıştığınız banka veya bankalarla irtibata geçmektir. Sanal POS komisyonları da sanal pos fiyatları gibi bankaya göre değişiklik göstermektedir. Şirketler ve bazı riskli e-ticaret siteleri için bankalardan sanal pos almak zor olabilir. Firmalar bir çözüm olarak başka firmalardan pos kiralama yoluna gitmek istiyorlar. Kiralık sanal pos kullanmak yasal değildir. Bir ürün hizmet satışını sanal olarak da gerçekleştirmeseniz fatura kesmek zorundasınız. Kredi kartı ödemeleri ilgili müdürlük tarafından kontrol edilir. Kiralık sanal pos kullanıldığında fatura düzenlenmesi aşamasında sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca faturaya bağlı olarak bir e-ticaret sitesi kiralık Sanal POS ile işlem yaptığında POS’u kiraladığı işletmenin ürünle ilgili iade, garanti ve diğer satış sonrası sorumlulukları da üstlenmesi gerekir. Bu da kiralık sanal pos ile mümkün değildir.

Yazımızın konusu olan sanal pos un alınmasıyla ilgili olarak ta izlenmesi gereken yollar vardır. Yazımızın bu bölümünde bu yollardan bahsedelim.

Genellikle her bankanın online pos hizmeti mevcuttur. Bankalardan online pos hizmeti alabilmek için ilgili bankaya başvuruda bulunulması gerekir. Başvuru işlemini nüfus cüzdanı örneği, ortaklık sözleşmesi, vergi levhası ve imza sirküleriyle yapabilirsiniz. Ticari ortaklı bir firmadan talep edilen sanal pos evraklar ise; Vergi levhası. İmza sirküleri ve Ticaret sicil gazetesinin fotokopisidir. Sanal pos başvurularında genel olarak bu evraklar istenmektedir. Evrakların bankadan bankaya değişkenlik gösterebileceğini unutmamalısınız. 

Sanal pos almak için E-ticaret sitesine sahipseniz ve sanal pos edinmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken, bankaya sanal pos başvurusu yapmaktır. Sanal pos başvurusu yaparken bankaların sizden beklediği bazı kriterlere uymanız gerekir. Bu kriterleri de üç ana başlıkta toplamak mümkün.

Bu kriterler;

SSL Sertifikası:

SSL sertifikası müşteriye ait bilgilerin korunmasına ve gizliliğin sağlanmasına yarayan bir sertifika olduğundan e-ticaret siteleri için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Sözleşmeler.

E-ticaret siteleri bünyelerinde birtakım sözleşme ve metinleri barındırmayı gerektirir. Kullanıcılar bu siteye üye olurken ya da satın alma işlemlerini gerçekleştirirken bu sözleşmelerle karşılaşırlar ve ancak bunlara onay vererek satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Ürünler:

Bankaların e-ticaret siteniz için sanal pos vermesi, sitenizde satışa hazır ürünlerin bulunmasına da bağlıdır. Çünkü bankalar, satacak ürünü olmayan bir e-ticaret sitesine sanal pos vermeyi tercih etmeyecektir.

Sanal pos un kullanıcısına sunduğu avantajları da vardır. Bu avantajları da yazımızın bu bölümünde işleyelim. Çoğu tüketici, bir kredi kartı veya banka kartıyla ödemenin ne olduğunu bilir. Bununla birlikte, herkes ödeme yapmanız için bağlı bir e-posta hesabınızın olması gereken sistemleri vb. Bilmiyor. Bunun gibi şeyler sanal POS’u diğer ödeme araçlarından farklı kılar.

Sanal Pos, çok güvenli bir ödeme yöntemidir. Tüm ödeme süreci çevrimiçidir ve yürütmek için belirli bir yazılıma ihtiyaç duymadığınızdan, müşterinizin verileri üçüncü taraflarca görüntülenemez veya kopyalanamaz. Yani, tüketici ve bankası arasında doğrudan bir yönetimdir. Hızlı ve verimli bir ödeme sistemidir. Masraf anında alınır, bu nedenle temerrüde düşme riski çok daha düşüktür. Zaman tasarrufu sağlar. Firmaların rekabet gücünü arttırır, satış avantajları sağlar. Yedi gün 24 saat ödeme alabilirsiniz. Hızlı ve güvenli ödeme sisteminin oluşmasını sağlar. Sanal POS’un diğer araçların yanı sıra sahip olduğu tek dezavantajı, satın alımların yanı sıra sizden bir komisyon talep etmeleridir.


Paylaş