Anasayfa Blog SGK HİZMET DÖKÜMÜ NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR?

SGK HİZMET DÖKÜMÜ NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR?

12 Ekim 2021 Salı
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR?

SGK HİZMET DÖKÜMÜ NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümü kısaca; SGK’ya bağlı olanlar için, 4A, 4B, 4C olarak sigorta ve prim bilgilerini barındıran belge olarak tanımlanabilir. Giriş yazımızda da gördüğünüz gibi SGK’da hizmet dökümleri 4A, 4B ve 4C, şeklinde ayrılmıştır öncelikle bu ayrımlarla ilgili bilgileri yazalım.  SGK Hizmet dökümünü e- devlet üzerinden veya SGK’ya giderek alabilirsiniz.

4A Hizmet Dökümü

4A SGK ile önceki sistemde SSK’ya bağlı olarak sigortalı çalışan kişileri temsil eder. Artık an itibariyle bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyorsanız SGK’nın 4A sınıfında işlem yapabilirsiniz demektir. Aynı şekilde 4A için belirlenmiş haklara da sahip olduğunuzu gösterir. Sorgulama işlemi ile elde edeceğiniz 4A Hizmet Dökümü ile sigortanızın başlama tarihine, prim miktarınıza ve toplam gün sayınıza ulaşabilirsiniz.

4A Hizmet Dökümü Nerelerden Nasıl Alınır?

E-devlet kapısı hizmeti devletin neredeyse tüm kurumlarından ihtiyacınız olan belgeleri almanızı sağladığı gibi SGK için gerekli sorgulamaları yapmanıza da imkân verir. 4A Hizmet Dökümü edinmek için e-devlet kapısını kullanmak istiyorsanız ilk önce bu hizmete kayıt yaptırmanız gerekir. E-Devlet’e üye olmak için önce PTT şubelerinde başvuru yaparak şifre almalısınız. E-devlet kapısına giriş için kimlik doğrulamasında T.C. kimlik numaranız ve şifrenizi kullanmanız yeterlidir. Bundan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasında 4A Hizmet Dökümü seçeneğine giriş yapmalısınız. Belge oluştur seçeneğine tıklayarak dökümünüzü hazırlayabilirsiniz.

4B Hizmet Dökümü

4B’li çalışanlar eski adıyla Bağ-Kur olan sigortalılar prim günü, sigortalı olduğu süreç gibi bilgileri öğrenmek için hizmet dökümüne ihtiyaç duyan çalışanlar e-Devlet üzerinden takip edebilecekleri sistem üzerinden rahatlıkla öğrenebilirler. Önceden Bağ-Kur olarak bildiğimiz, daha sonra adı 4B olarak değiştirilen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya bağlı olan sistem, kariyer meslek olarak anılan meslekler dışında kalan diğer kadrolarda çalışanları kapsamaktadır. E-devlet üzerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz hizmet dökümü sorgulaması için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir. e-Devlet Sosyal Güvenlik Kurumu 4B Hizmet Bilgisi sayfasına giriş yapılmalıdır. Ancak e-Devlet üzerinde daha önce kimlik doğrulaması yapmadıysanız sizi kimlik doğrulama sayfasına yönlendirecektir. Bunun için kimliğimi şimdi doğrula butonuna basarak giriş yapabilirsiniz.

Hizmet dökümünde kimlik doğrulama için gerekli bilgiler,

TC. kimlik numarası ve e-Devlet şifresidir. E-devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden temin edebilirsiniz. Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra otomatik olarak 4B hizmet bilgileri sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Eğer direk e-Devleti açtıysanız ve kimlik doğrulaması yaptıysanız arama çubuğuna 4B yazarak da hizmet bilgisi sorgulama sayfasına gidebilirsiniz. E- devlet üzerinden girdiğiniz sistemde 4B olarak aşağıda yazılı bilgileri de görebilirsiniz. Kişisel nüfus kâğıdı bilgilerinizi. İşe ilk giriş tarihinizi. Ödenen sigorta prim günlerinizi. İşten ayrılış tarih ya da tarihlerinizi ve Eksik günleriniz varsa ay içindeki eksik günlerinizi Hizmet bilgileri sorgulamasında öğrenebilirsiniz. 

4C Hizmet dökümü

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında olan 4C çalışanları daha önce Emekli Sandığı olarak bilinmekteydi. Daha sonra yapılan düzenlemeler ile 4C kapsamında toplanmıştır. Daha önce Emekli Sandığı'na bağlı olarak çalışan vatandaşlar şimdi 4C grubu çalışanı olarak isimlendiriliyor. Bu durumda 4C çalışanları bir yıldan daha az süreli ya da mevsimlik hizmet işi olduğunda Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın ortak görüşlerine bakılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevde, yine belirtilen ücret ve adet sınırı içinde sözleşme ile çalıştırılan işçi olmayan kişileri kapsamaktadır. 4C hizmet dökümü ise bu grupta görevlerini sürdüren vatandaşların çalışmalarının karşılığı olan prim ödemelerini ve diğer sigorta bilgilerini kontrol edebilecekleri görüntüleyebilecekleri belgedir. Bu belgenin sorgulaması e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Sorgulama için e-devlet'in SGK sayfasına giriş yapın ve oradan 4C Tescil Kaydı'nı bulun. İşlemlere devam etmek için sistemde kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Bunun in de TC kimlik numarası ve e-devlet şifresine ihtiyaç vardır. Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra otomatik olarak yönlendirileceğiniz sayfadan sorgulama bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Hizmet dökümüyle ilgili bilgileri yazdıktan sonra e- devlet üzerinden alınan bu belgelerin nerelerde kullanılabileceğiyle ilgili bilgileri de yazımızın bu bölümünde işleyelim

SGK hizmet dökümünün kullanım alanlarından bazıları şunlardır:

 Emekli yaşı hesaplama. Emekli maaşı sorgulama. Emekli maaşı hesaplama. Kıdem tazminatı hesaplama. İkramiye hesaplama. Devlete bağlı resmi kurumlarda. Banka kredi kullanımlarında. Vize alım sürecini inceleme ve mahkeme ve diğer resmi kurumlar.

SGK hizmet dökümünde bulunan bilgilerden de bahsetmek gerekirse

Temel sigorta bilgileri. İlk defa sigortalı işe giriş ve çıkış tarihi. Sigortalı olarak çalıştığınız gün sayısı. Sigortalı olduğunuz dönemdeki hizmetler. Aylara göre yatırdığınız prim miktarı. Sigortanızın yattığı aylar ve çalıştığınız şirketin bilgileri.

İşyerleri çalıştırdığı personelle ilgili olarak SGK hizmet dökümü isteyebilir. Bu normal bir istektir. İstenilen hizmet dökümüyle esas amaç kişinin daha önce hangi kuruluşlarda çalıştığını görmek, bu kuruluşlarda ne kadar süre çalıştığını bilmektir.

SGK hizmet dökümü barkodlu olarak ta alınabilmektedir. Barkodlu SGK hizmet dökümü alabilmek için öncelikle e-devlet uygulamasına giriş yapılmalıdır. E-devlet şifresiyle uygulamaya girildikten sonra SGK hizmet dökümü sayfası bulunur. Burada alınacak hizmet dökümüne barkod eklenir. Bu barkod evrakın verileceği ilgili kurum tarafından e-devlet sistemi üzerinden doğrulanabilmektedir.

Vize için alınan SGK hizmet dökümünün en önemli özelliği mutlaka barkodlu olma zorunluluğudur. Hizmet dökümü barkodlu olduğundan, konsolosluklar tarafından doğrulanabilir ve vize başvurusunda kullanmanız için uygundur. Bazı konsolosluklar, e-devlet aracılığı ile alınan elektronik hizmet dökümünü kabul etmeyebilir. Bu durumda size yakın bir SGK şubesine giderek ıslak imzalı hizmet dökümü almanız gereklidir. Özellikle şirket çalışanlarının yaptığı vize başvurularında, neredeyse her konsolosluk SGK hizmet dökümünü barkodlu olarak talep etmektedirler. Hizmet dökümü olmadan başvuru yapabileceğiniz birkaç örnek vermek gerekirse; Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Yunanistan gibi ülkeler gösterilebilir. Barkodlu hizmet dökümünde sigortalı olarak ilk işe girdiğiniz tarihten bu güne kadar tüm iş geçmişinizi, SGK sicil numaranızı, çalıştığınız tüm kurumlarda ne kadar sürelerde çalıştığınızı, giriş ve çıkış tarihlerinizi, hangi pozisyonlarda çalıştığınızı ve sigorta primlerinizi görebilirsiniz. Hizmet dökümü doğrulama, hizmet dökümünü verdiğiniz konsolosluk ve benzeri kurumların verdiğiniz belgenin gerçekliğini kontrol ettikleri sistemdir. Verdiğiniz hizmet dökümünde yer alan barkod numarası ve TC kimlik numaranız ile e-devlet sisteminden verdiğiniz evrakın doğruluğu kontrol edilir.


Paylaş