Anasayfa Blog YOUTUBE GELİRLERİ NASIL VERGİLENDİRİLİR?

YOUTUBE GELİRLERİ NASIL VERGİLENDİRİLİR?

21 Mart 2022 Pazartesi
YOUTUBE GELİRLERİ NASIL VERGİLENDİRİLİR?

YOUTUBE GELİRLERİ NASIL VERGİLENDİRİLİR?

Son yıllarda bilgisayar ve internet kullanımın artmasıyla birlikte hayatımıza yeni giren iş ve para kazanma yollarından biri olarak ta Youtube üzerinden içerik üreterek (Youtuber ) olarak para kazanan bir kitle ortaya çıktı. Kısa sürede internet üzerinden yayınladıkları videolarla binlerce takipçiye ulaşabilen bu kitlenin elde ettiği kazançlardan vergi alınıp alınmayacağı, ne kadar vergi ödeyecekleri, vergiyi nereye ve nasıl ödeyecekleri, vergi şekillendirmesinin nasıl olacağı, kaç TL’den sonra youtuberlerin vergi vermesi gerektiği gibi birçok soruda karşımıza çıkmaya başladı. Youtuber üzerinden bol ve sık sık içerek üreterek binlerce kişiye ulaşan, buradan da maddi kazanç sağlayan bu kişilerle ilgi olarak gelen sorulara yanıt olması için aşağıdaki bilgileri yazarak, yazımıza başlayalım.

 Gelişen teknoloji, artan ve hızlanan internet kullanımıyla birlikte farklı sosyal medya platformları çeşitli amaçlarla çok farklı kesimler tarafından yoğun olarak kullanılmaya başladı. Sosyal medyanın baş döndürücü hızla yayılması, kullanımının artması ve bu alana ilginin yüksek olmasında en önemli etkenlerden biri de içerik üreticileri. Ürettikleri içeriklerle kendi takipçi kitlelerini oluşturan içerik üreticileri sosyal medyadan farklı yollarla gelir elde etme fırsatı da yakalıyorlar. YouTube’da içerik üreten kişilere ise ‘YouTuber’ adı veriliyor. Peki youtuberler ürettiği içeriklerle nasıl para kazanıyorlar?  YouTube üzerinden video içerik üreten kişiler reklam ya da sponsorluk anlaşmaları gibi yöntemlerle gelir elde edilebilir. Abone sayısı 1000’i geçmiş ve yüklediği videolarla toplamda dört bin saat izlenmeye ulaşmış kullanıcılar videolarına reklamlar yerleştirip para kazanabilme fırsatı yakalamış oluyor.

Yazımızın bu bölümünde sıkça sorulan soruların başında gelen ‘YouTuber’lar Vergi Ödemek Zorunda Mı?’ sorusunun cevabını yazalım. Soruya cevap olması bakamından aşağıdaki bilgilerin öğrenilmesinde fayda var. Buna göre, YouTube henüz genç bir oluşum olduğundan ve YouTube üzerinden para kazanmak da temelleri yeni atılmış bir iş modeli olduğundan, pek çok ülkenin ticaret kanunlarında bu konuya ilişkin bir madde bulunmuyor. Gelir İdaresi Başkanlığı, YouTubeüzerinden elde edilen gelirlerin emek-sermaye sistemine dayandığını, gelir elde etme amacının da ticari faaliyet tanımını değiştirmediğini belirterek, YouTube gelirlerinin vergiye tabi olduğunu belirtti. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, YouTuber’ların vergi ödemesi için, kazançlarının 880 bin TL’yi aşmış olması, bu gelirin de bir banka hesabına yönlendirilmiş olması gerekiyor. Bankalar, hesaba yatırılan paradan yüzde 15 vergi kesintisi yaparak vergi dairesine ödemiş oluyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın daha önce yayımladığı genelgeyle birlikte YouTube kazançları vergiye tabi tutuluyor. Google firması tarafından gösterilen reklamlar sonucunda oluşan kazanç, ticari kazanç olarak değerlendiriliyor ve bu nedenle de yıllık olarak ödenecek olan gelir vergisi mükellefi durumunda oluyor. YouTuber’ların, defter tutma zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Elde edilen gelirlerin yatırıldığı banka hesabında, vergilendirme banka tarafından yapılıyor, belirlenmiş olan ücret kesiliyor ve vergi dairesine ödeniyor.

Yazımızın bu bölümünde de YouTuber’lerin ödemesi gereken vergi oranlarıyla ilgili gelebilecek sorulara yanıt olması için aşağıdaki bilgileri yazalım.

Buna göre; YouTuber’lar gelirlerinin yüzde 15’ini gelir vergisi olarak ödüyorlar. Vergi mükellefi olan YouTuber’lar, işlerini yaptıkları sırada yaptıkları bütün harcamaları toplam gelirden düşebiliyorlar. Vergi mükellefi olan video içerik üreticileri her yıl Mart ayında yıllık gelir vergisi beyannamesi vermek zorunda. Ayrıca 4 ayda bir de geçici vergi beyannamesi düzenlemek zorunda. Youtube üzerinden kazanç elde eden ancak vergisini ödemeyen youtuberler için de YouTube vergilerinin ödenmemesi vergi kaçakçılığı suçu olarak görülüyor. YouTube geliri vergileri ödenmediğinde suç teşkil ediyor, aynı şekilde YouTube gelirlerinin eksik ve çarpıtılmış gösterilip, daha az vergi ödenmeye çalışılması da yine aynı şekilde suç teşkil ediyor. Vergi kaçırmak ciddi ve önemli bir suç, bu nedenle vergisini ödemeyen veya eksik ödeyen YouTuber’lar ciddi yaptırımlarla karşılaşabilirler.  Önceki yıllara göre internet üzerindeki içeriklerden herhangi bir kazanç sağlandığı takdirde youtuberlerin bu kazanç için bir şirket kurması ve vergi vermesi gerekiyordu. Ancak yeni gelen yasaya göre 880 bin TL'ye kadar geliri olan Youtuber'ların şirket kurma zorunluluğu bulunmuyor. 

“YouTuber vergilemesi” olarak adlandırılan sosyal içerik üreticiliğiyle mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinden elde edilen kazançların istisna edilmesi uygulamasının esasları da yılbaşında resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. İstisnalardan yararlanmak isteyen youtuberler bankada hesap açan veya hesaplarını bu amaçla kullanmaya başlayanlar, bilgilerini bir ay içinde bağlı bulundukları vergi dairesine bildirmeleri gerekecek. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren istisna kapsamındaki kazançlar ise aşağıdaki gibidir. Sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden elde edilen, reklam, sponsorluk gelirleri, bağışlar, hediyeler, bahşişler, ücretli abonelik gelirleri gibi gelirler istisna kapsamında dikkate alınacak. Sosyal ağ sağlayıcısı olarak kabul edilmeyen kişisel internet siteleri, elektronik ticaret siteleri, haber siteleri gibi etkileşim amaçlı içeriğin ikincil ve yan hizmet olarak sunulduğu platformlarda faaliyette bulunan kişilerin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar için mezkur istisna hükümleri uygulanmayacak. Mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliği faaliyeti kapsamında yalnızca elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde edilen ücretli uygulama satış geliri, reklam geliri, uygulama içi satış geliri, sponsorluk geliri, ücretli abonelik geliri gibi gelirler istisna kapsamında dikkate alınacak. Diğer taraftan, elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları dışında elde edilen kazançlarsa istisna kapsamında değerlendirilmeyecek.

Youtuberler için bankalar stopaj uygulaması yapacak. Bankalarda açılan hesaplara aktarılan hasılat tutarı üzerinden, aktarım tarihi itibarıyla yüzde 15 oranında gelir vergisi stopajı yapmak ve takip eden ayda verilecek muhtasar beyannameyle beyan edip ödemekle yükümlü olacak. Banka hesabına yatırılan para tutarı (stopaj öncesi tutar) 2022'de 880 bin lirayı aşmadığı sürece, stopajla kalınacak, gelir vergisi beyannamesi verilmeyecek. Başka gelirler nedeniyle gelir vergisi beyannamesi verilecek olursa bu kapsamdaki gelirler beyannameye dahil edilmeyecek. Youtuberlerin 880 bin lira tutarı aşıp aşmadığına bakılmaksızın, defter tasdik ettirme, defter tutma (defter-beyan sistemine kaydolma - elektronik defter tutma) ve belge düzenleme zorunlulukları bulunmayacak. Kazancın ayni olarak elde edilmesi durumunda, malın rayiç bedeli aynı ay içinde bankaya yatırılırsa istisna şartları ihlal edilmemiş olacak. Sosyal içerik üreticileri tarafından internet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden elde edilen gelirlerin üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları aracılığıyla elde edilmesi durumunda da istisnadan yararlanılabilecek. İstisna şartları her yıl için ayrı değerlendirilecek, şartı kaybeden beyanname verecek. İlgili takvim yılında istisna şartlarını sonradan kaybedenlerle bu şartları ihlal edenler, şartın kaybedildiği veya ihlal edildiği yıl için istisnadan yararlanamayacak, bu kapsamda elde edilen kazançların tamamı yıllık gelir vergisi beyannamesiyle beyan edilecek. Bu durumda, madde hükmü uyarınca tevkif edilen vergiler beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilebilecek. 

Yazımızda işlediğimiz youtuberlerin vergilendirilmesi gibi Influencer olarak sanal alemde paylaşım yapanların kazançları da ticari kazanç olarak ele alınabilir. Influencerlar tarafından sayfalarında yayınladıkları her reklam ticari kazanç sınıfına dahil edilebilir ve Youtube gelirlerinin vergilendirilmesi altında işlediğimiz tüm konular aynı şekilde geçerli olmaktadır. Influencer kazançlarınız düzenli ve yüksek tutarlarda ise mutlaka home ofis şahıs şirketi kurmanızı tavsiye ederiz.


Paylaş