Anasayfa Blog

KVKK^NUN ÖNEMİ NEDİR?

10 Ocak 2022 Pazartesi

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU'NUN ÖNEMİ NEDİR?

Kanunun amacı, başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişi veya kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumaktır. Teknolojinin hızla ilerlemesi, mal ve hizmetlerin sunulmasında veriye dayalı yönetim anlayışının oluşması ve günlük yaşamın içerisinde kişi, kurum ve kuruluşların önemli ölçüde veri işleme faaliyetinde bulunması, kişisel verilerin korunmasına yönelik ihtiyaçları artırmıştır.

Paylaş


WOOCOMMERCE İLE CARİ ENTEGRASYONU

10 Ocak 2022 Pazartesi

WOOCOMMERCE NEDİR?

Woocommerce aslında bir Wordpress eklentisi olup, Wordpress üzerine kurulan açık kaynak e-ticaret sitesidir ve rahatlıkla özelleştirilebilir. Wordpress siteniz var ise bu siteniz üzerine Woocommerce eklentisini kurduğunuz takdir online bir satış sitesine sahip olursunuz. Sitenizde satış yapmak istediğiniz ürünleri yükleyip kolaylıkla satışını sağlarsınız. Dünya çapında en çok tercih edilen bu sistem sayesinde işinizi de kolaylaştırmış olurusunuz. Ayrıca yüksek maliyetlerden de kurtulmuş olursunuz.

Paylaş


GELİR VERGİSİ NEDİR VE GELİR VERGİSİ MÜKELLEFLERİ KİMLERDİR?
Gelir vergisi, gerçek şahısların hukukta hak edinebilen ve yetki kullanabilen, kurumsal kimlik kazanmamış durumdaki şahısların yıllık olarak elde ettikleri gelirleri üzerinden alınan bir vergi türüdür. 

Paylaş


2022 YILI ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

23 Aralık 2021 Perşembe

2022 YILI ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU? 

2022 yılına ait asgari ücret belirlendi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonucunda belirlenen asgari ücreti Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile net ücretin “4253,40 TL” olduğunu belirtti. Böylece bu yıl asgari ücrete yapılan zam oranı yüzde 50,54 olarak yansıdı. 

Paylaş


E-ARŞİV FATURA HAKKINDA YENİ DÜZENLEME

01 Aralık 2021 Çarşamba

E-Arşiv fatura göndermek için E-Fatura zorunluluğu kaldırılıyor. Yeni düzenleme ile artık özel entegratör aracılığı ile E-arşiv fatura göndermek mümkün olabilecek.


Paylaş


2022 YILI E-FATURA GEÇİŞ ZORUNLULUĞU

01 Aralık 2021 Çarşamba

Hazine Ve Maliye Bakanlığı, 509 sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde değişiklik yapılmasına ilişkin tebliğ taslağı hazırlamıştır. Bu değişiklikler, Resmî Gazetede  19.10.2019 tarihli 30923 sayı ile yayımlanmıştır.

Paylaş


TAHSİLAT MAKBUZU NEDİR?

10 Ağustos 2021 Salı

Tahsilat makbuzu, bir ticari alışveriş sonucunda satışı yapılmış bir ürün veya hizmete karşılık alınan faturaya ait ödemeye ilişkin kesilen makbuz türüdür.

Paylaş


E-ARŞİV FATURA SORGULAMA

02 Ağustos 2021 Pazartesi

E-ARŞİV FATURA SORGULAMA
İlk olarak E-Arşiv fatura nedir bunu açıklayalım.
E-arşiv fatura, kağıt fatura gibi aynı hukuki özelliklere sahip, E-fatura mükellefi olamayan veya mükellefiyeti bulunmayan kişilere, belirli şartlarda elektronik ortamda kesilen bir fatura türüdür. Bu ortamda kesilen faturalar elektronik ortamda gönderimi sağlanır.

Paylaş


FATURA NEDİR? DÜZENLEME SÜRESİ KAÇ GÜNDÜR?
213 Sayılı Vergi Usul Kanunun 229. Maddesinde fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesika olarak tanımlanmıştır.

Paylaş